12lis
12lis

Několik rad pro cyklisty na konci sezóny

Zveřejněno v kategorii Akce | autor: Lukáš Kopecký

Dny se zkracují, přicházejí podzimní plískanice, což je pro většinu cyklistů signál pro odložení jejich miláčka do sklepa či garáže.

Předtím, než tak učiní, je však vhodné navštívit kvalitní cykloservis. Proč právě v této době a nikoliv na jaře? Má to několik dobrých důvodů. Jednak většina servisů má na podzim kratší dodací lhůty a nabízí i různé zvýhodněné akce či slevy, dále je v tuto dobu ideální čas na větší opravy, které se v sezóně většinou odkládají – kontrola a případná výměna všech ložisek (v nábojích, šlapacím středu, hlavovém složení atd.), servis odpružené vidlice či tlumiče a nebo celkové vymytí převodového systému. Servis se vyplatí navštívit i v případě, že se kolo zdá opticky i funkčně v pořádku – preventivní prohlídka může odhalit opotřebení řetězu, brzdových špalíků či destiček, ozubených koleček na kazetě či převodníku, probržděné ráfky a mnoho dalších skrytých a potencionálně nebezpečných závad.

Díky tomu, že opotřebení či závada bude odhalena včas, předejde se následným větším investicím při generální opravě či dokonce možným úrazům v případě špatného brzdového obložení, sjetým plášťům atd. Jednou z hlavních výhod včasného servisu je to, že cyklista má dokonale připravené kolo na jaro, kdy stačí dohustit kola a může se bez obav vyrazit hned, jakmile začne být hezké počasí. Nemusí tudíž pak řešit dlouhé čekací lhůty v jarní či letní sezóně, kdy jsou servisy vytížené a opravy se mohou protáhnout i na několik týdnů.

Pokud se cyklista poohlíží po zakoupení nového kola, je podzim též ideální čas, kdy probíhají posezónní výprodeje starších modelů a dá se tak ušetřit nemalá částka peněz. Nedoporučuje se však nakupovat kola v supermarketech či přes internet – ideální je navštívit kvalitní cykloprodejnu, která nabízí kola renomovaných značek a zároveň dokáže odborně poradit, kolo správně nastavit, vybrat vhodné doplňky a samozřejmě poskytuje odborný záruční i pozáruční servis.

Většina kvalitních cyklistických obchodů nabízí  v zimním období rovněž prodej lyží a lyžařského vybavení – zejména běžecké lyžování je ideální doplňkový sport pro většinu cyklistů, jelikož zapojuje jiné svalové skupiny a předchází možnému jednostrannému přetěžování pohybového aparátu. Pokud cyklista nechce investovat velkou částku do nového vybavení, nabízí se možnost využít nabídky skibazarů, které jsou obvyklou součástí větších sportovních obchodů. Za malé peníze se tak dá pořídit slušná zánovní výbava pro zimní sporty.