Domů Blog

Jak vybrat dětské kolo?

04
BŘE

Jak vybrat dětské kolo?

Autor: Kopecký Lukáš

Připravili jsme pro Vás přehledný návod, jak správně vybrat kolo pro dítě

Jak vybrat dětské kolo?

Kolo bylo vždy považováno za klasický vánoční dárek, který udělá největší radost malým i větším dětem. To se v poslední době vinou počítačových her, mobilních telefonů a dalších elektronických přístrojů bohužel postupně mění. Pokud ale chcete, aby Vaše dítě netrávilo veškerý čas před obrazovkou počítače či s tabletem, není lepší volbou nákup sportovního vybavení pro aktivní trávení volného času. Navíc v současné nelehké době přispěje pobyt v přírodě a jízda na kole obzvlášť ke zlepšení imunity i nálady, což pomůže předcházet nemocem.

Letos cyklistika na celém světě prožila neuvěřitelný boom, hlavně díky tomu, že není závislá na uzavřených sportovištích, dá se provozovat i v jednotlivcích či rodinách a přispívá ke zlepšení kondice i psychického stavu. U nás přibývá rychlým tempem i infrastruktura v podobě nových cyklostezek, bikeparků a trailcenter. To všechno posunulo cyklistiku mezi jednoznačně nejoblíbenější volnočasové aktivity u nás.

Vybrat správné kolo pro Vaše dítě není úplně jednoduché, protože nabídka je velmi široká a ne každý se v problematice dobře orientuje. Jako nejlepší postup lze doporučit osobní návštěvu s dítětem ve specializované kamenné prodejně, kde Vám odborně školení a zkušení prodavači dokážou poradit a kolo lze také vyzkoušet.

Bohužel to v současné době není vždy možné, proto jsme pro Vás připravili podrobný návod jak nejlépe vybrat dětské kolo i na dálku, bez osobní návštěvy na prodejně.

1. Jak vybrat vhodnou velikost kola pro dítě?

Velikosti dětských kol se obvykle uvádějí podle průměru pneumatik (a nikoliv podle velikosti rámu)   

 • pro nejmenší děti ve věku 2-3 roky jsou vhodná odrážedla bez šlapek pro lepší naučení rovnováhy (12“ či 14“ kola)
 • pro děti ve věku 3-4 roky jsou vhodná 16“ kola
 • pro děti ve věku 5-7 let jsou vhodná 20“ kola
 • pro děti ve věku 7-10 let jsou vhodná 24“ kola
 • pro děti ve věku 10-12 let jsou vhodná 26“ kola se sníženým rámem
 • pro starší děti a juniory jsou vhodná juniorská či dospělá kola s příslušnou velikostí rámů (dle výšky postavy)

Výše uvedené velikosti kol jsou orientační – vždy je lepší vybírat kolo přímo s dítětem (existují velké rozdíly ve výšce postavy u stejně starých dětí)

Zde uvádíme přibližné velikosti dětských kol podle výšky postavy.

(nedoporučuje se kupovat kolo větší než odpovídá výšce postavy s tím, že do toho dítě „doroste“ – takové kolo se nebude dobře ovládat, bude hrozit riziko zranění a jízda na nevhodném kole dokáže dítěti cyklistiku zošklivit i do budoucna)

Tabulka velikostí dětských kol

Výška postavy cm
90 – 100
100 – 115
110 – 120
115 – 130
130 – 145
140 – 155
155 – 165
Dětská / Juniorská kola
12"
zobrazit kola
16"
zobrazit kola
18"
zobrazit kola
20"
zobrazit kola
24"
zobrazit kola
26"
zobrazit kola

27,5" zobrazit kola

2. Jak vybrat správný materiál rámu?

 • ocelové rámy – nejlevnější materiál používaný na základních modelech kol (vyšší váha)
 • hliníkové rámy – v současnosti nejběžnější materiál používaný na většině typů dětských kol
 • zeslabované hliníkové rámy – odlehčené sportovní či závodní verze dětských kol
 • karbonové rámy – nejdražší speciální závodní modely, obvykle velice lehké a rychlé

3. Jak vybrat vhodné komponenty?

 • přední vidlice – buď odpružená (lepší absorpce nárazů) nebo pevná (lehčí váha)
 • zadní odpružení – obvykle se nepoužívá z důvodu vysoké ceny, někdy ho lze nalézt na dražších juniorských závodních modelech. Pokud se zadní odpružení nachází na levných („supermarketových“) kolech, znamená to obvykle vysokou váhu a špatnou funkci – taková kola nelze doporučit
 • brzdy – obvykle ráfkové V-brzdy (zcela dostačující účinek), na dražších sportovních modelech mohou být i kotoučové (nejlepší jsou hydraulické), pozor ale na vyšší váhu takto osazených kol. Na kolech pro nejmenší se stále používá zadní protišlapací brzda (tzv. torpédo)
 • systémy řazení– nejčastěji se používá řazení otočnou rukojetí (tzv. gripshift) z důvodu jednoduchosti a intuitivnosti ovládání. Na dražších sportovních kole se používá i páčkové řazení (obvykle dvojpáčka, kdy větší páčkou se řadí na lehčí převody a menší na lehčí).
 • počet rychlostí – nejmenší kola (12“-18“) mají obvykle pouze jednu rychlost, větší kola pak spoléhají buď na klasickou sestavu zadní přehazovačka + přední trojpřevodník (počet rychlostí 3x6, 3x7) nebo na stále populárnější jednopřevodník (počet rychlostí 1x8,1x9, 1x10 atd.)
 • volitelné doplňky – blatníky, stojánky, košíky na láhev, brašny, zvonky atd.
 • elektronika – i na dětské kolo lze namontovat nejrůznější cyklocomputery

4. Jak vybrat vhodné doplňky?

Veškerou nabídku dětských a juniorských kol naleznete na našich pobočkách v Litomyšli, Hradci Králové a Poličce. Kola je též možné objednat přes náš e-shop www.stratilek.cz

Zobrazit více aktualit